Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2008


Valitsus vähendas omavalitsuste toetusi üle miljardi
Print

TALLINN, 25. september, BNS - Valitsuskomisjoni ja omavalitsusliitude riigieelarve läbirääkimiste lõpptulemusel vähenevad järgmisel aastal omavalitsuste sihtotstarbelised toetused tänavustega võrreldes üle miljardi krooni.

"Me venitasime allkirjastamisega nii kaua, kui riigi poolt tuleksid mingid konkreetsed numbrid ja kolmapäeval anti need konkreetsed numbrid laua peale," ütles BNS-ile eelarveläbirääkimiste lõpp-protokolli kolmapäeval allkirjastanud Tartu linnapea ja Eesti Linnade Liidu juhatuse esimees Urmas Kruuse.

"Ühe võidu me saavutasime küll selles osas, et riik ei hakanud kärpima meie üksikisiku tulumaksu osa 11,9 protsenti ega puutunud tasandusfondi, mis on meile, omavalitsustele, ääretult oluline.

Ta lisas, et tagasilöök toimus ministeeriumide kaudu tulnud sihtotstarbelisi eraldiste osas, millest enamik on seotud investeeringutega.

"See kaotus on ligikaudu üle miljardi krooni," ütles Kruuse BNS-ile.

Valitsus vähendas keskkonnainvesteeringute keskuse kaudu jagatavaid veeprojektide summasid, kohalike teede korrashoiu rahastamist ja investeeringutoetusi ning osaliselt lasteaedade projektirahasid, loetles Kruuse kärpeid.

"Mingil hetkel olid need [veeprojektide kaasfinantseerimise rahad] üle 700 miljoni ja sealt jäi järele natuke üle 100 miljoni, mis tegelikult paneb kindlasti omavalitsused raskesse seisu," lisas ta.

"Omavalitsused peavad välja käima veeprojektides kuni 30 protsenti omaosalust, mis europrojektide mõistes on liig mis liig, kuigi kohustuse on ühelt poolt võtnud riik, mis puudutab üle 2000 asumi," rääkis Kruuse.

Valitsus ja omavalitsused leppisid kokku, et alates järgmisest aastast laekuvad tulumaksu ja maamaksu intressid riigieelarvesse ning rakenduvad looduskaitse aladelt maamaksu korrigeerimise muudatused.

Kohalike omavalitsuste tulude vähenemise kompenseerimiseks täies ulatuses surendatakse kohalikele omavalitsustele laekuvat tulumaksuosa ja tasandusfondi kogusummat.

Tasandusfondi arvutustes võetakse 2009. aastal arvesse kohalike teede pikkus teeregistri andmetel.

Vastavalt kokkuleppele eraldas valitsus riigieelarves maakonna ühistranspordiliinidele toetuseks 339 miljonit krooni.

"Bussidotatsioonide osas ütles valitsus selgelt välja, et nende suurendamist mingi reservi arvelt enam oodata ei ole. Seda kindlasti enam aasta jooksul juurde ei saa," ütles Kruuse.

Kruuse sõnul on ühistranspordi teema Eestis savijalgadel ning kõik maavalitsused on üksikuna hädas.

Kruuse avaldas lootust, et muudatus, mille järgi ühitransporti hakkab korraldama riiklik autoregistrikeskus, toob paranemise, ning lisas, et Eesti-suuruses riigis peaks ühistransport olema riiklik strateegia.

Kolmapäeval allkirjastasid valitsuskomisjoni esimehena läbirääkimiste lõpptulemuse regionaalminister Siim Kiisler, Eesti Maaomavalitsuste Liidu esimees Kurmet Müürsepp ja Eesti Linnade Liidu juhatuse esimees Urmas Kruuse.

Urmas Kruuse kuulub Reformierakonda.

Tallinna toimetus, +372 610 8875, majandus@bns.ee


26.09.2008

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit