Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2008


Kruuse: muutumatu tulubaas vähendab KOV-ide võimalusi
Print

TALLINN, 20. mai, BNS - Eesti Linnade Liidu esimehe ja Tartu linnapea Urmas Kruuse sõnul vähendab muutumatu tulubaas kohalike omavalitsuste (KOV) võimalusi.

"Kui riik hoiab meie tulubaasi stabiilsena, aga kohustusi tuleb järjest juurde, siis on selge, et meie muud võimalused vähenevad," rääkis Kruuse BNS-ile pärast valitsuskomisjoni ja omavalitsusliitude koostöökogu üldkoosolekut, kus toimus arutelu järgmise aasta riigieelarve ja riigi eelarvestrateegia 2009-2012 eelnõu üle.

Praegu laekub KOV-idele 11,9 protsenti üksikisiku tulumaksust ja omavalitsusliitude soov oli, et 2009. aastal laekuks 12,3 protsenti, kuid praegu on valitsuse poolt antud signaal, et see ei ole võimalik, rääkis Kruuse.

Kruuse sõnul on omavalitsusliidud jätkuvalt seda meelt, et KOV-ide tulubaasi osa peab kasvama. Samuti on oluline KOV-ide iseotsustusõigus, mis tähendab vähem sihtsuunitlusega raha ja rohkem tulumaksuprotsendist laekuvat raha.

Need proportsioonid puudutaksid omavalitsuste tulubaasi osa sisemajanduse koguproduktist, rääkis Kruuse. "Need [proportsioonid] kukkusid aastal 2001 selgelt alla ja nüüd me alles hakkame jõudma tagasi kunagisele tasemele."

Omavalitsusliitude teised peamised soovid eelarve osas on seotud kohalike teede ja europrojektide riigipoolse rahastamisega.

Kui praegu on seadusega KOV-idele teehoiuks tagatud 10 protsenti 75 protsendist kütuseaktsiisi osast, siis tegelikult sooviks KOV-id, et seadustataks 15 protsenti, märkis Kruuse.

Europrojektide riigipoolne rahastamine puudutab eriti väiksemaid KOV-e, kes peavad täitma Euroopa Liidu (EL) ees kohustusi puhta vee ja kanalisatsiooni investeeringute osas, rääkis Kruuse.

Oluline on, et riik ikkagi oma osa nendest projektidest nii-öelda välja ei tõmba, kuna see pingestaks kohe KOV-ide eelarveid: nende osa EL-i projektide kaasrahastamisel muutuks siis nii suureks, et kõik muud kohalikud investeeringud tuleks kinni panna.

Kruuse sõnul peab KOV-e kindlasti riigi eelarvestrateegia arutellu kaasama. See, milline on eelarvestrateegias KOV-ide roll ja osa, piirdub praegu vaid lühikirjeldusega, et KOV-id viivad eelarvestrateegia

"Valitsus peab aru saama, et tänases eelarvesituatsioonis ei ole süüdi KOV-id, vaid nad on selgelt seadust järginud", sõnas Kruuse.

Kruuse sõnul on teisipäeval üldkoosolekul allkirjastatud koostöölepingu vaheprotokoll mõnes osas deklaratiivne, kuid järgib omavalitsusliitude eelmiste aastate printsiipe riigile tehtud ettepanekute osas ükskõik missuguses valdkonnas.

Kruuse ütles, et teine vaheprotokoll peaks allkirjad saama siis, kui ministeeriumid on esitanud oma niinimetatud eelarveettepanekud ja kui kontrollnumbrid on teada. Siis saaks tagasi tulla läbirääkimiste juurde, vaadates konktreetseid numbreid.

Eesti Maaomavalitsuste Liidu teatel rõhutas regionaalminister Siim-Valmar Kiisler pärast vaheprotokolli allakirjutamist, et omavalitsused ei ole süüdi riigieelarve halvas täitumises ja eelarve puudujääkide tekkes.

Kohtumisest osavõtjad leidsid, et KOV-ide süüdistamine riigieelarve tasakaalust välja viimises arutu laenamise tulemusena ei ole leidnud kinnitust ja väljaütlemised jäävad nende poliitikute vastutada, kes sellega on välja tulnud.

Eesti Maaomavalitsuste Liit kavatseb KOV-ide laenutegevuse arutamiseks kokku kutsuda ümarlaua, kus osaleksid rahandusminister, poliitikud erinevatest erakondadest, omavalitsusjuhid ja ajakirjanikud.

Tallinna toimetus, +372 610 8898, majandus@bns.ee


21.05.2008

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit