Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
    2018 Brüssel
    2017 Brüssel
    2016 Brüssel
    2015 Brüssel
    2014 Brüssel
    2013 Brüssel
    2012 Brüssel
    2011 Brüssel
    2010 Brüssel
    2009 Brüssel
    2008 Brüssel
    2007 Brüssel
    2006 Brüssel
    2005 Brüssel
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Brüsselist memod > 2007 Brüssel


11.-15. juuni 2007
Print

E-nädalakiri 16/2007

Sisukord:

1. Ülevaade Belgia parlamendivalimistest
2. Ülevaade Regioonide Komitee Avatud Päevadest 2007
3. Konverentsid, seminarid, muud

1. Ülevaade Belgia parlamendivalimistest.

10.juunil toimusid Belgias parlamendivalimised. Seni võimul olnud  peaminister Guy Verhofstadi partei VLD-Open koos koalitsioonikaaslastega sai lüüa. Belgia valimised võitsid Flandrias (Belgia flaami keelne osa) kristlik-demokraadid, Valloonias (Belgia prantsuse keelne osa) liberaalid. Suurima kaotuse osaliseks sotsialistid.

Flaami peaministri Yves Leterme’i kristlik-demokraatlik partei CD&V koos liitlastega N-VA (flaami rahvuslased) said 30% flaamide häältest ning 8 lisakohta esindajatekojas. Yves Leterme`st saab eeldatavasti Belgia järgmine peaminister. Ees ootavad keerulised koalitsioonikõnelused ja on võimalik, et valitsus astub ametisse alles sügisel.

Flaami kristlikele demokraatidele oli valimisvõit viimase 26 aasta parimaks tulemuseks. Teisena tegid hea tulemuse rohelised (6%), kes eelmistel valimistel (2003) parlamendist välja kukkusid. Roheliste  populaarsus on suurem linnades. Suurima kaotuse elasid üle flaami liberaalid (18,8%) ja tema koalitsioonipartnerid flaami sotsialistid.

Valloonia on olnud traditsiooniline sotsialistide kants, kuid viimased korruptsiooniskandaalid nii Charlerois kui ka Namuris jm on siiski mingit mõju (kuigi oodatust väiksemat) partei mainele avaldanud.

Flaami kristlikud demokraadid tahavad läbi suruda riigireformi ehk anda rohkem võimu regioonidele.  Samas ei soovi valloonid riigireformist midagi kuulda.

Erinevaid koalitsioonivariante on välja pakutud kogunisti kaheksa, ainus nelja partei koalitsioon, mis annaks enamuse parlamendis, on nii flaami kui vallooni kristlik-demokraadid koos mõlema poole liberaalidega (81), see aga ei anna riigireformiks vajalikku 2/3 häälteenamust (100) .

Teine võimalus on kolme partei koalitsioon ehk traditsiooniline kristlik-demokraadid-liberaalid-sotsialistid. Välistada ei saa ka roheliste kaasamist, seda nii esimese kui teise variandi puhul, lisaks ka sotsialistideta võimalus, kuid hetkel tundub üldsus soosivat kaht esimest varianti.

Peaminister Guy Verhofstadt esitas 11.juunil kuningas Albertile valitsuse tagasiastumispalve.

Belgias on hääleõiguslikke kodanikke , 72 miljonit (riigis kokku 10,3 miljonit elanikku).

Valimistel valiti 150 esindajatekoja ja 40 senati liiget 71-st. Belgias on valimine on kohustuslik, vastasel juhul on võimalik kodanikke trahvida, mis algab 5-kordsest miinimumtrahvist ehk 25 eurost.

Hääletada sai sel aastal ka elektrooniliselt, mis Eesti mõistes oli siiski ebamugav variant. Valimisjaoskonnas oli võimalik saada valijakaardi esitamisel magnetkaart, millega sai hääletuskabiinis elektroonilise pliiatsiga edasi toimetada. Elektroonilist hääletust ei saadud siiski läbi viia kõikjal. Kasutusel oli 20 000 arvutit.

Süsteem kutsus esile proteste, seda nii valimisjaoskondade juures kui ka tele-eetris. Elektroonilist hääletamist käisid uudistamas ka paljud välisvaatlejad, nende hulgas OSCE missioon.

Väljaspool Belgiat oli valimisteks registreerinud 122 000 belglast, 75 000 hääletas  posti teel.

2. Ülevaade Regioonide Komitee Avatud Päevadest

8.-11.oktoobril 2007 toimuvad Regioonide Komitee  Avatud Päevad, mis sel aastal juba neljandat korda toimuv kohalike omavalitsuste ja regioonide üle-Euroopaline suurüritus, mida koordineerib Regioonide komitee ja toetab Euroopa Komisjoni Regionaalpoliitika Peadirektoraat.

2007.a. Avatud Päevade motoks on „Making it happen: Regions deliver growth and jobs”.. Sel aastal osaleb suurüritusel 24 konglomeraati ehk koostöövõrgustikku, kuhu on koondunud päevadel osalemiust taotlenud 212 Euroopa regiooni ja linna. Kolme päeva jooksul korraldatakse Brüsselis  150 erinevat seminari, mis leiavad aset 44 erinevas Brüsseli esinduses, samuti Euroopa Komisjonis (Borchette`i keskus). Päevadele oodatakse osalema 5000 huvilist.

Seminaridel  osalemiseks on vajalik  registreerimine algab 1.juulist aadressil
www.opendays.europa.eu

Regioonide komitee liikmetel, kes soovivad osaleda Avatud Päevade üritustel samal ajal toimuva plenaaristungi (toimub 10.-11.oktoobril) eel või suurürituse avamisel 8.oktoobril, kaetakse osalemise korral päeva- ja ööbimiskulud. Täiendav teave:
opendays@cor.europa.eu

Eesti Linnade Liit ja Eesti Maaomavalitsuste Liit osaleb Avatud päevadel sel aastal Baltimaade konglomeraadis “Small & Smart”, kus juhtpartneriks on Eesti Euroopa Liidu struktuuriabi  korraldusasutus,  Läti ja Leedu struktuurfondide korraldusasutused (vastavate riikide rahandusministeerimid) ja Läti üleriigiline omavalitsusliit.

Eesti ja Läti liidud korraldavad Avatud Päevade raames teisipäeval, 9.oktoobril Eesti Alalises esinduses seminari „Opportunity for development - making the most of it. Best practices of SF implementation in small member states. The comparative experience of Estonian and Latvian cities”(seminari kood programmis. 

Seminari eesmärk on anda ülevaade Eesti ja Läti omavalitsuste kogemustest Struktuurfondide kasutamise alal. Ettekanded on Tartu, Pärnu linnavalitsuselt ja Ida-Viru Ettevõtluskeskuselt, Lätist on esindatud Kuldiga, Grobina ja Livani linnad.

Teine korraldusasutuste poolt läbiviidav seminar toimub samuti Eesti esinduses 10.oktoobril, teemaks”'Being effective - the small and simple way. Effective communication  as the key to success”.

Enne ja pärast Avatud Päevade toimumist (1-7.oktoober ja  12-31.oktoober) on regioonides nn. detsentraliseeritud ürituste korraldamise periood. mil tutvustatakse Brüsselis toimuvaid Avatud Päevi  erinevates Euroopa linnades ja regioonides. Osalemine Investorite kohvikus ehk regioonide kontaktmessil on sel aastal osalejatele vabatahtlik ning erinevalt eelmisest aastast ei ole see  konglomeraadipõhine.

Täiendav teave:
http://ec.europa.eu/regional_policy/conferences/od2007/index.cfm

3. Konverentsid, seminarid, muud

* 6.-7. septembril toimub Poolas Olsztynis NEEBOR võrgustiku 2.aastakonverents teemal “NEEBOR`i regioonid parema Euroopa integratsiooni suunas”. NEEBOR võrgustik on informaalne koostöörupp Brüsselis, kuhu kuuluvad Euroopa Liidu idapiiri regioonide Brüsseli esindusted. Grupp planeerib esitada piiriülese koostöö alast projektitaotlust INTERREG IV C taotlusvooru. 7.septembril osaleb konverentsil ka eurovolinik Danuta Hübner.

Täiendav teave:
http://www.ucm.org.cy/eng/Documents/Document_List.aspx?DocumentCategoryID=10

* 24.-25.septembril toimub Riias konverents teemal "United by Borders", kus teemaks piiriülene koostöö Baltimaade, Venemaa ja Valgevene vahel. Konverentsil osaleb läti eurovolinik A. Pielbags.

Täiendav teave:
http://www.bsrinterreg3a.net/index.php?sec=prg&num=129

* Türgi ja Euroopa Liidu omavalitsuste vahel on võimalik arendada koostööd uue koostööprogrammi “Promotion of the Civil Society Dialogue Between European Union and Turkey. Towns and Municipalities Grant Scheme” abil.

Prioriteeritud valdkondadeks on välisinvesteeringud, avaliku- ja erasektori partnerlus, linnaplaneerimine, keskkonnakaitse, omavalitsusteenused, täiendharidus ja –koolitus, turism ning kultuur. Taotluste esitamise tähtaeg on 14.august 2007.

Täiendav teave:  
http://www.cfcu.gov.tr/tender.php?lng=en&action=tender_search

Koostas:

Anne-Ly Reimaa
Square De Meeûs 1,
B-1000 Bruxelles
e-post: annely.reimaa@ell.ee

15.juunil 2007


19.06.2007

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit