Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
    2018 Brüssel
    2017 Brüssel
    2016 Brüssel
    2015 Brüssel
    2014 Brüssel
    2013 Brüssel
    2012 Brüssel
    2011 Brüssel
    2010 Brüssel
    2009 Brüssel
    2008 Brüssel
    2007 Brüssel
    2006 Brüssel
    2005 Brüssel
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Brüsselist memod > 2007 Brüssel


22. – 26. jaanuar 2007
Print

E-nädalakiri 3/2007

Sisukord:

1. Regioonide Komitee Avatud päevad 2007
2. Kohtumine Euroopa Majandus ja Sotsiaalkomitees
3.
Regioonide ja kohalike omavalitsuste majast Brüsselis
4. RELEX komisjoni koosolek
5. Kohtumine Bulgaaria ja Rumeenia Regioonide komitee koordinaatoritega
6.  Konverentsid, seminarid, muud

1.Regioonide Komitee Avatud päevad 2007

Brüsselis on alanud  ettevalmistused  Regioonide Komitee 2007.a. Avatud Päevadeks, mis toimuvad  sügisel, 8.-11.oktoobril. Avatud Päead on

kohalike omavalitsuste ja regioonide suurüritus, mida koordineerib Regioonide komitee ja toetab Euroopa Komisjon Regionaalpoliitika Peadirektoraat. 2007.a. ürituse teemaks on „Making it happen: Regions deliver growth and jobs”. Avatud päevadel osalemiseks moodstavad regioonide Brüsseli esindused koostöövõrgutikud ehk konglomeraadid. Võrgustikus peab olema vhemalt viis partnerit 3 erinevalt maalt, koostööpartnerite maksimumarvu ei ole piiratud. 2007.a. prioriteetsed teemad:

1) investorite „ligimeelitamine”, parimad näited linnadest ja regioonidest (Attracting investors: Regions and cities show how it works);
2) Lähedus on oluline: klastrid ja regionaalne areng (Proximity matters: Clusters and regional development;
3) mikrolaenud (Spending it wisely: Public-private partnerships and financial engineering) ;
4) piiriülene koostöö -  Crossing borders: Cooperation and exchange of best practice supporting growth and jobs);
5) struktuurfondide kasutamine (Efficient delivery: How the new programmes are implemented).

Ka sel sügisel on ettevõtetele, arunguagentuuridele plaanitud korraldada Investorite kohvik kontaktide sõlmimiseks. mis järgmisel aastal on organiseeritud temaatilise külana vastavalt teemadele – transport, haridus, teadustöö, energia, tervis. Osalemine Investorite kohvikus on osalejatel vabatahtlik ja ei pea olema konglomeraadipõhine.  Ajavahemik 1-7. ja  12-31.oktoobrini on regioonides nn. detsentraliseeritud ürituste korraldamise periood, kus Brüsselis toimuvat tutvustatakse erinevates Euroopa linnades ja regioonides.

Taotluste esitamise tähtaeg on 14.veebruar.

Täiendav teave:
http://ec.europa.eu/regional_policy/conferences/od2007/index.cfm

2.Kohtumine Euroopa Majandus ja Sotsiaalkomitees

19. jaanuaril toimus kohtumine  Euroopa majandus- ja sotsiaalkomitee esindaja, administraator  Jüri Soosaarega (e-mail: juri.soosaar@eesc.europa.eu), kelle ülesandeks on tegeleda komitees Lissaboni strateegiaga. Arutelu teemaks oli parem koostöö kahe komitee (CoR ja ECOSOC) Eesti delegatsioonide vahel, samuti eesti tõlkeüksusega.

Ettepanek oli teha koostööd dokumentide ja arvamuste koostamise osas, koostada tööplaan kohtumisteks, selgitada välja delegatsioonide liikmete huvid ja vajadused koostööks, määratleda prioriteedid.

Võimalus esmaseks kohtumiseks on eeldatavalt Eestis, sest paraku toimuvad mõlema komitee täiskogu istungid ja komisjonid eri aegadel. Samuti oleks mõeldav korraldada ühiseid koolitusi.

Mõelda võiks, millega Eesti võiks olla teistele liikmesmaadele eeskujuks. Meie sõnum võiks võimsamalt kõlada Slovakkia kui endise Ida-Euroopa riigi eesistumise ajal (2008.a. I pool).

ECOSOC `i kuulub  Eesti poolt 7 liiget, kes tööandjate (Eve Päärendson, Kristina Tšistova), töövõtjate Liina Carr, Mare Viies) ja kodanikuühiskonna ( Mall Hellam, Kaur Nurm, Meelis Joost) esindajad.  Delegaadid nimetab ametisse Sotsiaalministeerium. Tulevikus võiks mõelda ka ühisele häälekandjale, kus info mõlema komitee tegevustest Brüsselis.  Finantseerimist teavitustegevuseks saaks taotleda läbi CoR juhatuse.

Täiendav teave:
http://eescmembers.eesc.europa.eu/eescmembers.aspx?critName=&critCountry=EE&critGroup=&critDossier=&iaction=Search

http://www.eesc.europa.eu/index.htm

3. Regioonide ja kohalike omavalitsuste majast Brüsselis

25.jaanuaril toimus üleriigiliste omavalitsusliitude Brüsseli esinduste Euroopa omavalitsuste ja regioonide maja laiendatud töökoosolek, kus uutesse ruumidesse ümbearsumisega  seotud praktilisi küsimusi. Jeremy Smith, CEMR`i peasekretär, andis ülevaate 17.jaanuaril toimunud kohtmisest EUROCITIES`e ja G4`ga (selgituseks: G4 on nelja suurima Hollandi linna koostöövõrgustiku nimetus, kuhu kuuluvad Amsterdam, Rotterdam, Haag ja Utrecht.),  kus arutati tulevase omavalitsuste maja nimetust. EUROCITIES`e ettepanek oli uus nn. ühine kodu nimetada „House of the European Cities, Towns and Regions”. Ettepanekud  lingvistliselt hästi kõlava  nimetuse kohta on CEMR`i liikmetelt teretulnud, sest pakutud varaint tundub kohmakas ja liiga pikk.

Maja ise on sissekoliseks valmis märtsi lõpul (alates 17.märtsist IV korrus ja 24.märtsist III ja V korrus).

Tõstatus küsimus, kas oleks mõistlik kasutada kolimisfirmat, sest protsessi ohjamiseks on vaja koordineerimist (liftide kasutamine komplitseeritud). Hoones tehakse praegu värvimistöid, paigaldatakse uut vaipkatet ja parketti põrandale. Oluline on teada mööbli paigutust kaabli- ja elektrijuhtmete paigaldamiseks.

Sissepääsukaardid töötajatele väljastatakse nimekirjade alusel. Mõistlik oleks teha lisakaarte (poliitikutele, kodu-organistasioonidele), et kaardi kadumise puhul poleks probleeme. Siiski kehtib põhimõte, et külalistele kaarte ei anta.

Valvelauda esimesel korrusel võetakse tööle töötaja, kes hakkab vastutama ka koosolekuruumide broneerimise eest (moodustab 20% tööajast).

Korrustele on plaanis muretseda ühine koopia-faks-printer, samuti videokonverentside pidamist võimaldav aparatuur (hind ca 15 000 EUR). Kulusid tuleb arvestada ka internetuühenduse, serveriga seoses, mis piisavalt kõrged (internet 2500 EUR kuus ja server 4500 EUR). Otsitakse võimalusi internetukulude vähendamiseks.

Maja avamisüritus on planeeritud korraldada 6.juunil 2007, üheaegselt Regioonide komitee plenaaristungiga. Ürituse korraldamiseks on loodud töögrupp, kuhu kuuluvad CEMR`i poolt Patricio Fiorilli, EUROCITIES poolt Nicola Vatthauer ja G4 poolt Cecile Clappers. Liitude esindajaks pakuti Rootsi liidust Elmire Af Geijerstami .

Majja paigaldatakse sildid, kus liitude nimetused ja logod.

Allüürilepingud kõikidel liitudel allkirjastatud ja registreeritud. CEMR on avanud spetsiaalse arve, kuhu saab kanda vajadusel üüri garantiiraha.

Arutati koosolekuruumide kasutamise süsteemi. CEMR pakkus välja lahendi, et CEMRi töötaja  Myriam Lambert (myriam.lambert@ccre-cemr.org) peab ajutist kalendrit, kuni teiste organisatsioonidega koostöös lahend leitakse.

Majas on  nelja koosolekuruumi:

- konverentsisaal 50 inimesele, kus pikk koosolekulaud, video, ekraan, tõlkeruumid;
- üks suur koosolekuruum 50- 80 inimesele;
- kaks väiksemat ruumi 20-30 inimesele, mis on eraldatud liikuva seinaga ja mis on hõlpsalt muudetav suureks koosolekuruumiks, mis mahutab 50-80 inimest.

Ruumikas on konverentsiruumi lobby (kokku 100 m2), kus saab korraldada vastuvõtte, serveerida jooke ja kus olemas wifi leviala külalistele.

Koosolekuruumide kasutuse jagamine toimub punktisüsteemi alusel.

Üürileandev firma Cogerimo on esitanud kvartaalse üüri maksmise ajakava (arved tuleb tasuda märtsis, juunis, septembris, detsembris).Ühised kommunaalmaksed tuleb tasuda aastakulu baasil, lisaks tuleb tasuda aastane keskkonnasaaste maks vastavalt Belgia seadustele (400 EUR aastas kahe töökoha eest „taxe sur surface occupees” ja 39 EUR töötava arvuti eest „taxe sur ordinateur”).

Maja esimesele korrusele paigaldadatske viidad liitude nimede ja logodega. Post jaotatakse korruste vahel, eraldi postkastie sissepääsu juurde ei pigaldata.

4. RELEX komisjoni koosolek

25.jaanuaril toimus Regioonide komitees RELEX (välisasjade) komisjoni koosolek. Arutlusel olid laienemisküsimused ning Regioonide komitee ja CLRAE (Euroopa Nõukogu Kohalike ja Piirkondlike Omavalitsuste Kongressi) vaheline koostöö, mis toimub peamiselt valimisvaatluste valdkonnas Euroopa naabruspoliitika rames. Moodustati 16 vamisvaatlejast koosnev töörühm, kes saab spetsiaalse väljaõppe.

Komisjonis avaldati arvamust, et Euroopa Liit on liidu siseselt vähem populaarne kui väljastpoolt vaadatuna. Probleemiks Türgi, sest paljudes liikmesriikides on avalik arvamus Türgi liitumise vastu. Euroopa Liit on kasulik kaubandusele ja ärile, mitte alati demokraatiale ja kodanikke liidu kasulikkuses raske veenda. Türgi on korruptiivne riik. Kosovos palju organiseeritud kuritegevust. Euroopas tõstab pead rahvuslise tõus, mõeldakse riigisiseselt, mitte Euroopa tasandil.

Euroopa Liidus on vajalikud institustsionaalsed ümberkorraldused nii tulevaste laienemiste kui liidu parema toimumise huvides. Tähelepanu tuleb pöörata dialoogile kodanikega.

Euroopa Liidu laienemisläbirääkimistel Türgiga  on olnud suureks takistuseks Ankara protokolli ratifitseerimata jätmine, mis oli eeltingimuseks Türgiga läbirääkimiste avamisel. Kõnealune protokoll näeb ette Türgi ja Küprose vaheliste suhete normaliseerimist, muu hulgas Türgi sadamate ja lennujaamade avamist Küprosele.

Kogu läbirääkimisperioodi vältel on avaldanud läbirääkimistele Türgiga survet kaks vastassuunaliste huvidega riikide gruppi. Türgit, kui Euroopa Liidu olulist partnerit toetavad Suurbritannia, Hispaania, Rootsi, Eesti, Itaalia ja Leedu. Suhteliselt passiivsed on Tšehhi, Slovakkia, Sloveenia, Läti, Malta ja Iirimaa.  Türgiga kõnelusi on igati püüdnud pidurdada Küpros ja Kreeka, samuti on loonud tehnilisi takistusi Prantsusmaa, Taani, Madalmaad ja Saksamaa, kartes, et Türgi pole suuteline talle seatud tingimusi täitma ja Euroopa Liit pole võimeline Türgit absorbeerima.

Kompromiss nende kahe survegrupi vahel saavutati 11.detsembril 2006 GAERC’i (General Affairs and External Relations Council, Euroopa Liidu Nõukogu üldasjade ja välissuhete nõukogu) otsusega külmutada Türgiga läbirääkimised  8 peatükis (kaupade vaba liikumine, asutamisõigus ja teenused, finantsteenused, põllumajandus ja maaelu areng, kalandus, transpordipoliitika, tolliliit ja osaliselt välissuhted).

Türgiga läbirääkimistel on seni avatud ja ajutiselt suletud pt 25 (teadus- ja uurimistegevus), avamisteetähised on seatud pt 5 (riigihange);  pt 8 (konkurentsipoliitika); on loota, 20. 12. 06. avatakse läbirääkimisteks  pt 20 (ettevõtlus- ja tööstuspoliitika); ja pt 17 (majandus-ja rahanduspoliitika) ja seatakse avamisteetähised veel mõnele peatükile. Türgis on tõstnud pead rahvuslik uhkus. Liigutakse edasi hoolimata Euroopa Lidu lubadustest ja tõrjuvast hoiakust.

GAERC’il protokolliti ka Euroopa Nõukogu otsus jätkata tööd Põhja – Küprose majandusisolatsiooni lõpetamiseks ning Ülemkogu dokumentide hulka kuuluv eesistuja avaldus, mis toetab Küprose küsimuse aktiivset lahendamist ÜRO egiidi all aastal 2007. Euroopa Liidu vastuvõtuvõimest ei tohiks saada abstraktne ettekääne  edasise laienemise pidurdamiseks, ning  ei tohiks raisata energiat Euroopale kunstlike piiride otsimisele. Oluline on eelkõige ühiste väärtuste jagamine ja positiivsete arengute kindlustamine.

 Täiendav teave: http://www.cor.europa.eu/en/presentation/relex.asp

5.Kohtumine Bulgaaria ja Rumeenia Regioonide komitee koordinaatoritega

Reedel, 26.jaanuaril, toimus Regioonide komitees kahe uue liikmesriigi – Bulgaaria ja Rumeenia – koordinaatorite kohtumine komitee administratsiooni esindajatega. Kohtumisel osalesid Anton Antonov (Bulgaaria Alalise esinduse 2.sekretär),  Aurel Trandafir ja Calin Chira (Rumeenia  delegatsiooni koordinaatorid), samuti Hollandi ja Eesti delgatsiooni koordinaatorid.

Frank Hiltermann rääkis komitee kujunemisloost, võimalikest probleemidest, protseduurireeglitest ja kontaktide olulisusest liikmesmaade alaliste esindustega. Bulgaaria ja Rumeenia delegatsioonid osalevad veebruarikuisel plenaaril esmakordselt täisliikmetena, probleemiks on ettevalmistavatel kohtumistel emekeelne tõlge, sest suulised tõlgid seotud parlamendi plenaaristungiga Strabourgis.

Ainuke võimalus saada suulist tõlget samal ajal Regioonide komitee juhtkonna ja delegatsioonide kohtumise ajal 12.veebruaril on teha vastav pöördumine alaliste esinduste suursaadikutele, kes omakorda kontakteeruksid kas Euroopa parlamendi või komisjoni tõlkeüksustega.

Samuti rõhutati koordinaatorite olulisust administratsiooni ja delegatsioonide vahelise info vahendamises, näiteks poliitilise mandaadi kaotamise korral. On tulnud ette juhuseid, et liikmel, kelle poliitiline mandaat või ametikoht on  muutunud, tuleb ise tasuda piletite eest.

Kohtumisel paluti anda ülevaade ka Eesti kogemust, õnnestumisi, ebaõnnestumisi Regioonide Komitee töös. Äramärkimist vääris tihe koostöö Eesti europarlamendisaadikute ja alalise esindusega.

Steen Illeborg rõhutas taoliste kontaktide olulisust – vanad maad sellega kiidelda ei saa, sest liikmeks saadi enne 1992.a. Maastrichti lepingut ning sageli Regioonide komitee liikmeid ei võeta parlamendisaadikute poolt võrdväärsete partneritena.

6.Konverentsid, seminarid, muud

-Euroopa Komisjoni Regionaalpoliitika Peadirektoraat on välja andnud 2006.a. Avatud Päevi kajastava DVD, mis tutvustab Austia ja Baltimaade projekte. DVD`s saab tellida tasuta internetiaadressilt  regio-info@ec.europa.eu.

Täiendav teave: http://ec.europa.eu/regional_policy/conferences/od2007/index.cfm

-13.veebruaril avatakse Oslo regiooni esinduses (Rue du Luxembourg 3) Läänemere Riikide Subregionaalne Koostöö organisatsiooni - BSSSC (The Baltic Sea States Subregional Co-operation), Brüsseli esindus. Võrgustik on  asutatud 1993.a. ja  esindab Läänemere regiooni huve Euroopa instititsioonides, koordineerib ümber Läänemere paikneva kümne riigi regioonide koostööd, olles partnerorganisatsiooniks Läänemere Riikide Nõukogule (CBSS) ja Regioonide Komiteele.

Eesti Linnade Liit esindab Eestit nimetatud organisatsiooni juhatuses BSSSC asutamisest alates. BSSSC Brüsseli esindaja on Günther Schulz, e-post: guenther.schulz@osloregion.org

Koostas:

Anne-Ly Reimaa
Rue de Luxembourg, 3
B-1000 Brüssel, Belgia
e-post: annely.reimaa@ell.ee
01.02.2007


02.02.2007

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit